Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo NCN - czarny napis na białym tle

Logo programu POLONEZ BIS

logo Marie Curie Action

Flaga UE - żółte gwiazdy w okręgu na granatowym tle

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KIEROWNICTWO/KONTAKT

Dr inż. Mieszko Wilk

Dr inż. Mieszko Wilk

Zakład Immunologii
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
Uniwersytet Jagielloński

ul. Gronostajowa 7
30-387 Kraków
Polska

Tel. (+48) 12 664 61 35
E-mail: mieszko.wilk(at)uj.edu.pl

Mieszko Wilk zdobył stopień doktora z zakresu nauk biomedycznych (2013) prowadząc badania w Instytucie Medycyny Regeneracyjnej (REMEDI) w Galway w Irlandii. Badania dotyczyły rozwoju nowych metod zahamowania odrzutu rogówki oka po transplantacji wykorzystując wektory lentiwirusowe w celu dostarczenia genów kodujących czynniki immunosupresyjne. Następnie w 2013 roku podjął pracę jako naukowiec w Trinity Biomedical Sciences Institute (TBSI) w Trinity College Dublin w Irlandii.
 
Zainteresowania badawcze dr. Wilka koncentrują się na regulacji oraz modulowaniu odpowiedzi immunologicznej indukowanej podczas infekcji, szczepień oraz poprzez procesy nowotworzenia w celu rozwijania nowych immunoterapeutyków. W 2019 r. dr Wilk odbył staż jako główny wykonawca w firmie Avectas Ltd. (Irlandia) działającej w obszarze immunoonkologii testując różne metody tworzenia i modyfikowania limfocytów CAR-T. Pracował również w firmie Molecure w Warszawie jako lider grupy badawczej i kierownik projektu dotyczącego zastosowania nowego małocząsteczkowego inhibitora USP7 w leczeniu nowotworów.
 
Dr Wilk opublikował wiele artykułów w wiodących czasopismach międzynarodowych z dziedziny immunologii, immunoonkologii oraz chorób zakaźnych (Journal of Experimental Medicine, Nature Communications, Trends in Microbiology, Mucosal Immunology). Jest również współautorem rozdziału w książce pod tytułem „Krztusiec: Epidemiologia, Immunologia i Ewolucja” opublikowanego przez Oxford University Press (2019).